Chilli, chilli a zase chilli
Únor je ideálním obdobím, kdy můžete dát semínka chilli papričky klíčit. Semínka používejte nejlépe ty z papriček sklizených doma, jelikož jedině tak máte nejlepší přehled o tom, co se s rostlinkou děje, jaká semínka jste kam zaseli a co tedy můžete očekávat za odrůdy. Samozřejmě pokud nemáte své zdroje, semínka se dají i zakoupit od nějakého ověřeného pěstitele nebo ve specializovaných prodejnách, ať již zahradnických, nebo semenářských.
Další podstatnou věcí k úspěšnému pěstování je také kvalitní substrát. Já osobně doporučuji NATURA substrát pro výsev. Tento substrát je vyhnojený certifikovaným organickým hnojivem a celý výrobek je schválen pro použití v ekologickém zemědělství, takže se nemusíte bát, že by v něm byla obsažena chemie. Navíc to, co nespotřebujete, můžete použít i k jinému pěstování. Je jemný a díky vysokému obsahu kokosového vlákna umí dobře hospodařit s vodou, a to potřebujeme.
Jak na to?
Nejlepší je použít sadbovač s víkem, přičemž do jednoho čtverečku dáme jedno semínko a zeminu, tu pak pravidelně vlhčíme. Semínka by měla vyklíčit do týdne. Jakmile se objeví první lístečky, víko odstraníme a substrát mírně kropíme. Pokud se nám zdá, že rostlina řádně vyklíčila, přesadíme ji do většího samozavlažovacího květináče po 2–4 ks dle toho, jak velký květináč máme. Sazenice pravidelně zaléváme a hnojíme pomocí listového hnojiva.
Přes léto můžeme papričky umístit do polostínu na balkon nebo do zahrady. Než je dáte ven ujistěte se, že nebude již mrznout - i chladné dny dokáží růst paprik výrazně zbrzdit. Já osobně je pěstuji ve skleníku, kde se jim náramně daří. Rostlinky musíme chránit nejen před nízkými teplotami, ale i silným větrem a škůdci, zejména sviluškami. Papričky zaléváme maximálně jednou týdně.