Upravit stránku

Do jaké podoby se v příštím roce probudí vaše zahrádka?

Také si tak rádi vychutnáváte adventní procházky vaší zimní zahradou? Zvláště ve chvílích, kdy se na ní třpytí jemná vrstva běloučkého sněhu a z oblohy padají droboučké sněhové vločky, které na vzácný okamžik ozdobí i váš kabátek? Věřte, že tento kouzelný vánoční čas je ideální na to, abyste do detailů promysleli, do jaké podoby vaše zahrádka vyroste v následujícím roce. 

Vychutnejte si kouzlo zimní zahrady

Kouzelná předvánoční atmosféra naplno prostupuje našimi interiéry, které zdobíme dekoracemi a zahalujeme do sladké vůně vánočního cukroví. A především se v nich těšíme ze společných chvil se svými nejbližšími. Advent je magickou dobou nejenom pro nás samotné, ale také pro přírodu a vaši zahrádku. Hezky se o ni postarejte, ať během následující zimního odpočinku načerpá dostatek nové energie a síly, aby vám mohla za pár měsíců opět prokvést do krásy a rozmanitosti. 

Potěšte zahrádku ideálními podmínkami k zimnímu spánku

Sychravé podzimní počasí zavítalo do našich zahrádek, a tak nastal ideální čas ji důkladně připravit na nejchladnější roční období. Zazimujte kousek svého ráje ještě předtím, než se padající listí promění ve zmrzlé sněhové vločky. Zima je přirozenou součástí přírodního cyklu a je nesmírně důležitá proto, aby zahrádka načerpala novou energii. Takovou, se kterou bude prospívat příští rok zjara nejen ona sama, ale i vy. A opět se tak budete radovat ze zelených lístečků, pučících rostlinek a nového života.

Růže, královna mezi květinami. Jak růže připravit na zimu?

Od brzkého léta až do podzimu nás růže těší svými bohatými barevnými květy. Ne nadarmo se jim říká královny květin. A jak jsou pyšné! Na ostatní rostlinky v zahradě se povyšují svým nebezpečným tělem obaleným trny varujícím každého nepřítele, který by se chtěl jenom přiblížit, a svou nádhernou, majestátní korunkou v podobě plných květů. Každý zahrádkář jim však jejich pýchu rád promine, protože když ho růže obdaruje tím, že se rozhodne na jeho zahradě prospívat, je to pro něj ta nejlepší vizitka. Ale nebude to zadarmo. Za to, že růže bude se ctí reprezentovat vaši zahrádku, si bude žádat plnou péči. Zvlášť teď na podzim. 

Život na podzimní zahradě. Ubytujte ježka i užitečný hmyz

Na podzim se život na zahrádce chystá pomalu ke spánku. Zelenina se už vydala z posledních sil, keře růží zdobí ještě pár květů, které si chtěly užít slábnoucí paprsky babího léta, trávník přijímá co nejvíce vláhy, aby měl v zimě z čeho brát a nechává se pokrýt listím... Tu a tam se ale přece jenom něco pohne pod kupičkou listí, pod složeným dřevem nebo hustým keřem. Ježek, brouci nebo snad myš? Které návštěvníky si na zahrádce nechat (a ubytovat je) a které raději poslat o dům dál? 

Je čas zrýt užitkovou zahrádku a připravit ji na další úrodu

Na podzim se vaše ruce na zahrádce nezastaví. Pořád je co dělat. Stříhat rostliny, které se pomalu ale jistě ukládají ke spánku. Pomoci ovocným stromům od uschlých plodů. Dát trávníku poslední péči, než ho pokryje mrazivá jinovatka. Shrabat a uklidit listí, aby pod ním trávník netrpěl a hlavně, aby si v nich myši neudělaly bydlení. Zahrádkář se zkrátka má co otáčet. Asi jeho největším posláním je však rytí záhonků, políček a příprava půdy. Protože úroda v příštím roce bude hodně záviset právě na této činnosti!
Nahoru