Jak říká moje babička, i ty nejobyčejnější věci dokáží překvapit a provést zázraky. V tomto případě je řeč o smrkovém jehličí, které nádherně voní, je plné vitamínu C a dokáže nám pomoci od mnohých neduhů. Znáte je spíše jako voňavé vánoční stromečky a jejich šišky jako úžasný přírodní materiál k výrobě vánoční dekorace, ale nenechte se zmást, jelikož to zdaleka není všechno, co tyto nádherné stromy představují. Tváří se nenápadně, ale skrývají v sobě velikou léčivou moc, na kterou naše babičky nedaly dopustit.
Smrk ztepilý
Smrk obsahuje velké množství vitaminu C, a může tak v zimě skvěle pokrýt jeho deficit. Samozřejmě, že nejvíce cenných látek má hlavně na jaře, kdy jsou koncové smrkové výhonky krásně zelené, křehké a šťavnaté, ale věřte, že vám skvěle poslouží i v zimě.
Takový pobyt ve smrkovém lese vás nabije nádhernou energií, která zklidní vaši duši. Pokud jste ve stresu nebo unavení, může pravidelná procházka lesem výrazně pomoci. Smrkové jehličí je navíc jednou z mála léčivých rostlin, kterou můžeme sbírat i v zimě – abychom však neničili živé stromy, je lepší větvičky s jehličím sbírat ze stromů spadlých.


Lahodný čaj ze smrkových větviček
Tento čaj zklidňuje, ale zároveň posiluje náš organismus. Zlepšuje vykašlávání, rozpouští hleny a uvolňuje dýchací cesty. Má také dobrý vliv na revma.
Jak na to?
Hrst nadrobno nastříhaného a opláchnutého smrkového jehličí vložíme do hrnce a zalijeme 0,5 l vody. Jehličí postupně zahříváme na plotně, počkáme, až projde varem, a poté ho necháme ještě dalších 5 minut louhovat. Nakonec vše přecedíme a je hotovo.
Pijeme maximálně 3 hrnečky denně.
Inhalace ze smrkového jehličí
Určitě si dodnes pamatujete onu známou větu našich babiček: „Když máš rýmu, napař si hlavu pod ručníkem.“ Inhalace patří mezi tradiční způsoby léčby a při obyčejné rýmě, kašli nebo během nachlazení je velmi účinná. Když si do ní ještě přidáme smrkové jehličí, pomůže nám od zánětu dutin a horních cest dýchacích.
Postup: Do mísy nasypeme smrkové jehličí, zalijeme ho horkou vodou a necháme chvíli louhovat. Poté opatrně nakloníme hlavu nad nádobu a přikryjeme ji ručníkem tak, aby nám neunikalo příliš moc páry. Zavřeme oči a pomalu dýcháme. Správná inhalace při rýmě nebo během kašle by měla trvat přinejmenším čtvrt hodiny, ale pokud to vydržíme, nevadí, když si ji protáhneme na 30 minut. Léčbu opakujeme dvakrát denně.

Budete potřebovat:
- 1 l vody
- 50 g smrkového jehličí
Lesní koupel
Tato úžasná koupel nádherně prokrvuje tělo a působí proti bolestem svalů, kloubů a páteře. Navíc pomůže i při nespavosti a nervozitě.
Postup: Do většího hrnce nastříháme smrkové větvičky, ty pak zalijeme 2 l vody a vaříme cca 15 minut. Po uplynulé době je necháme ještě dalších 30 minut louhovat, pak nálev slijeme přes sítko do vany a tu doplníme teplou vodou. Výsledná koupel by měla mít 37 °C. Nakonec už jen zbývá naložit se do této úžasné lázně a příjemně 20 minut relaxovat.
Budete potřebovat:
- 3 hrsti smrkových větviček
- 3 l vody

Při bolestech masírujeme olejem příslušné partie.
Masážní smrkový olej
Nejen, že nádherně voní, ale také se skvěle hodí pro masáž namožených svalů a kloubů.
Budete potřebovat:
- 300 ml olivového oleje
- 3 polévkové lžíce smrkového jehličí
Postup: Do velké sklenice vložíme smrkové jehličí a zalijeme ho olivovým olejem tak, aby bylo zcela ponořené. Necháme směs macerovat 14 dní, občas sklenicí zatřepeme. Poté směs přecedíme a olej nalijeme do tmavé lahve. Uchováváme v lednici.
Domácí smrková mast
Tuto mastičku si moje babička dělá pravidelně rok co rok. Ulevuje od namožených a bolestivých svalů, kloubů a zad, zároveň pomáhá léčit kožní záněty a ošetřovat popáleniny či omrzliny. Při její výrobě se navíc domovem line nádherná smrková vůně. Tak ji vyzkoušejte!
Postup:
Ve vodní lázni rozehřejeme olivový olej, vložíme do něj jehličí a pryskyřici, vmícháme včelí vosk a směs zahříváme 30 minut. Poté mast necháme 48 hodin macerovat, pak ji opět rozehřejeme a celý proces znova zopakujeme. Nakonec tekutinu přecedíme přes kovový cedník, do kterého jsme si vložili plátno, a nalijeme ji do pěkných nádobek na mastičku. Mast uchováváme v suchu a temnu.
Budete potřebovat:
- 1 l olivového oleje
- 2 hrsti smrkového jehličí
- 250 ml pryskyřice
- 150 g včelího vosku
Při přípravě této masti větrejte a dávejte pozor, ať se olivový olej nevaří!
Smrkové jehličí pro krásu

Přírodní odličování
Toto smrkové tonikum vám nádherně vyčistí pleť, zbaví ji nečistot a odstraní z ní make-up.
Budete potřebovat:
- 1 polévkovou lžíci smrkového jehličí
- 200 ml 60% líhu
- 200 ml destilované vody
Postup: Nadrobno nastříhané a opláchnuté smrkové jehličí vložíme do sklenice a zalijeme lihem. Sklenici uzavřeme a necháme za občasného protřepání 14 dnů louhovat na světlém místě. Nakonec vše přecedíme a přelijeme do tmavé sklenice. Vzniklý koncentrát zředíme v poměru 1 polévkové lžíce koncentrátu s 200 ml destilované vody.
Smrkový ocet pro oslabené vlasy
Pokud vás trápí oslabené kadeře, vsaďte na smrkový ocet. Stačí jej vetřít do pokožky hlavy a účes upravit tak, jak jste zvyklí.
Budete potřebovat:
- 0,5 l jablečného octa
- hrst smrkového jehličí
Postup: Hrst nadrobno nastříhaného a opláchnutého smrkového jehličí vložíme do sklenice a zalijeme jablečným octem. Sklenici uzavřeme a necháme za občasného protřepání 14 dnů louhovat na světlém místě. Nakonec vše přecedíme a přelijeme do tmavé sklenice. Skladujeme na chladném místě.
