My tu pro vás dnes máme výběr několika úžasných léčivých rostlin, na které můžete narazit u potoků, rybníků či mokřadů. Zkrátka a dobře, když vám doslova začne téci do bot, mějte oči na šťopkách a dívejte se po těchto bylinkách!
Budeme potřebovat:
- 2 až 3 hrsti sušeného kořenu proskurníku
- 1 l vody
- 500 g třtinového cukru
Proskurník lékařský (Althaea officinalis)
Překlad latinského názvu proskurníku, Althaea, pochází z řečtiny a znamená léčit. Nemůžeme se tedy divit, že tuto rostlinu hojně využívali již kněžky v Apollonově chrámu. Ty si údajně mazaly chodidla proskurníkovou mastí před tím, než se vydaly na nelehkou cestičku přes rozžhavené uhlíky.
Kořen této rostliny je velice bohatý na slizové látky, díky kterým má bylinka schopnost zmírňovat a tlumit podráždění sliznic či pokožky. Díky příznivému vlivu právě na sliznice se používá vnitřně při akutních onemocněních dýchacích cest, ale pomůže rovněž s chrapotem. Čaj z proskurníku si můžeme uvařit i při zánětu žaludku nebo střev.
Proskurníkový sirup proti chrapotu a kašli
Při užívání tohoto sirupu z kořene proskurníku se chrapotu či kašle zbavíme raz dva!
Postup:Kořen proskurníku přivedeme v jednom litru vody k varu, chvíli povaříme, necháme louhovat 10 minut a přecedíme. Do odvaru vmícháme 500 g třtinového cukru a svaříme. Užíváme asi 1 čajovou lžičku několikrát denně s jídlem, dokud se kašel či chrapot nezlepší.
Andělika lékařská (Angelica archangelica)
Tato bylinka nemá své jméno jenom tak. Podle dávné legendy se totiž archanděl Rafael zjevil mnichovi a pověděl mu, že tato bylinka má schopnost léčit mor. Proto také po andělovi dostala své jméno.
Mor asi zrovna andělika sama nevyléčí, ale je hojně využívaná v kuchyni i v bylinném a lidovém léčitelství díky řadě jiných kvalit, které bychom u ní mohli hledat. Působí velice příznivě zejména na naše trávení, kdy má schopnost stimulovat produkci žaludečních šťáv a tím povzbudit správné a bezproblémové trávení. Doporučuje se rovněž při nechutenství či nevolnosti, kdy dokáže tlumit tyto příznaky. Pomůže dále i při žaludečních křečích, nadýmání či plynatosti.
Aby toho nebylo málo, najdeme u této bylinky hřejivé působení, takže se dá skvěle využít při nachlazení, ale pomůže i lidem, kteří i v letních vedrech stále trpí pocitem chladu a zimomřivostí. Kromě jiného potom andělika může pomoci „vyvolat” i opožděnou menstruaci při nepravidelném cyklu, takže i z tohoto důvodu se hodí nasbírat si ji do zásobičky pro případ nečekané hormonální nerovnováhy.
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)
Pokud si nejste jistí, zda bylinka, nad kterou se právě kdesi u potoka skláníte, je opravdu kontryhel, možná vám pomůže jeden typický znak, který nabral až bájných rozměrů. Ve středu listů kontryhele totiž velice často, především ráno, sedí lesklý krůpěj vody jako malá spokojená perlička. Keltové si o těchto kapičkách rosy mysleli, že se jedná o magickou vodu, která pochází z mezisvěta. A ona to přitom byla „obyčejná”, i když blahodárná rosa.
Kontryhel je proslulá ženská bylinka, která má schopnost nejen zmírňovat menstruační bolesti či příliš silné krvácení, ale obecně se doporučuje na poruchy menstruace či nepravidelný cyklus, lékaři a bylinkáři ji rovněž doporučují pít ženám před porodem pro posílení dělohy a po něm rovněž pro posílení dělohy, ale i pro podporu tvorby mateřského mléka. Pomáhá i ženám se sklonem k potratům. A ani tady kamarádský vztah kontryhele vůči ženám nekončí. Čaj či tinkturu mohou užívat i ženy v klimakteriu, kdy dokáže bylinka tišit nepříjemné projevy přechodu, ale pomůže i ženám při bylinné léčbě slabosti žlutého tělíska, která bývá příčinou neplodnosti.
"Třešnička na dortu"
Díky svíravým a čistícím schopnostem lze kontryhel používat i v podobě pleťové vody, kdy pomáhá stahovat póry a celkově čistit pleť.
Mochna husí (Potentilla anserina)
Mochna husí byla ceněnou bylinku už před více jak dvěma tisíci let, kdy ji lékař Dioskurides předepisoval na průjmová onemocnění či epilepsii. Celá řádka jeho léčitelských následovníků a bylinkářů mochnu husí opěvovala dál a ve světě bylinek je tato krasavice se sluníčkově žlutými kvítky populární dodnes.
Stejně jako kontryhel je to přítelkyně žen a tlumí bolesti a křeče při menstruaci. Dále pomáhá při žaludečních křečích, kolikách a celkově přispívá k dobrému trávení, čaj si z ní můžeme uvařit i při lehčích průjmových onemocněních či pokud nás trápí plynatost a nadýmání
Přeslička rolní (Equisetum arvense)
Tato roztomilá malá bylinka se jen tak nezdá. Kromě toho, že má spoustu léčivých schopností, pamatuje ještě dinosaury. Za jejich dob však dorůstala takové výšky, že se na dinosaury dívala shora a vyrovnala se velké řádce stromů.
Přeslička je proslulá svými diuretickými účinky a působí příznivě na močové cesty, ale hlavně pohlavní ústrojí mužů. Využívá se při mírně zánětlivých a infekčních onemocněních močových cest, někdy také na problémy s inkontinencí, a to ať už po porodu nebo ve stáří. Bylinkáři vám ji často doporučí i v momentě, kdy vaše dítě trápí noční pomočování.
Dále má skvělé působení na celý organismu, má skvělou pročišťovací schopnost a pomůže i s problematickou pletí, je-li způsobena přebytkem nahromaděných toxinů v těle. Také podporuje hojení a zastavuje krvácení, lze ji využít i při příliš silné menstruaci.
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Už odpradávna se tedy vskutku využíval i k léčbě zlomenin, pohmožděnin, výronů či vykloubení a bylo o něm známo, že urychluje proces hojení. To všechno dokáže díky účinné látce zvané allantoin, která také zároveň tlumí zánětlivé procesy. Kostival se užívá pouze zevně, jelikož se zjistilo, že vnitřní užití by mohlo mít toxické účinky. V průběhu těhotenství je potom ženám přímo zapovězený.
Hojivý kostivalový obklad - urychlí hojení, ale také působí proti otokům a proti bolesti.
Budeme potřebovat:
- čerstvé listy kostivalu
- kousek tenké látky či kapesník
Postup:
V hmoždíři, mixéru či smoothie makeru zpracujeme čerstvé listy kostivalu a kašičku z nich vzniklou vložíme do tenké látky či kapesníku a přiložíme na postižené místo. Takto můžeme kostival rozmixovat například i do kokosového oleje, pomazat jím postižené místo a zakrýt látkou, abychom neumazali oblečení či nábytek zelenou směsí.
Kostival, kostihoj nebo dobroděj, tak je tato bylinka chvalně známá. Jak název napovídá, tato bylinka bude mít zcela jistě co k dočinění s léčbou zlomených kostí, ale to určitě není všechno. Málokdo ví, že kostival se od dávných dob využíval i k barvení látek. Lze z něho získat krásnou žlutozlatou barvu, která od pohledu hřeje.
Vaše Dita Oškerová