Upravit stránku

Jak na předpěstování rostlin

Zima je pro naši zahrádku obdobím odpočinku. Stromy spí, zmrzlá půda pomalu nabírá sílu, aby se zjara mohla probudit. Pro zahrádkáře ale začíná sezóna už v únoru. V teple domova si totiž mohou předpěstovat zeleninu a být tak zase o krůček blíže šťavnaté úrodě. 

Z lásky ke své zahrádce, z lásky k přírodě

Samozřejmě, že si sazeničky můžete nakoupit už vzrostlé. Ale proč byste se měli připravit o tu radost a pýchu z vlastních vypěstovaných rostlinek? Přitom na předpěstování není nic složitého, zvládnete to v běžných domácích podmínkách. Radost z vypěstované zeleniny pak bude zase o něco větší. 

Pokud patříte mezi zahrádkáře, pro které není jejich zahrádka jenom kouskem půdy, na níž si vypěstují pár kousků zeleniny, ale především je místem, kam si chodí odpočinout a vnímat dokonalé souznění s přírodou, jistě ctíte zásady biologického zahradničení. V takovém případě myslete na to, že BIO pěstování je třeba zahájit už při výsevu. NATURA má pro vás substrát pro výsev bez chemie, který můžete použít i pro řízkování či přesazování a pěstování bylinek.

Základem je správný výběr substrátu pro výsev

Nebojíme se říci, že právě substrát rozhoduje o tom, jak moc (a jestli vůbec) bude předpěstování zeleniny či bylinek úspěšné. Substráty pro výsevy se oproti běžným substrátům liší svým složením: 

  • Jsou lehčí, vzdušnější s jemnou strukturou, to aby mladé křehké rostlinky neměly tolik práce prodrat se zeminou. 
  • Obsahují aktivátory zakořeňování, které semínkům zajistí úspěšnější vcházení. 
  • Množství živin je v substrátu pro výsev nižší než v tom klasickém, čímž umožní rovnoměrné klíčení semen. 

S výsevem začněte už v únoru

Ani dříve, ani později. Rostlinky tak budou mít optimální dobu, aby správně dorostly a naopak nepřerostly. V únoru je vhodná doba na výsev rostlin, které dlouho klíčí - např. papriky nebo rané odrůdy salátu a kedluben, celeru, raných košťálovin (zelí, květáku, brokolice, kapusty ),  petrželky nebo třeba řeřichy. Vždy se ale ohledně doby výsevu řiďte tím, co si přečtete na obalu semínek.

A co všechno budete k vypěstování vlastních sazeniček potřebovat? Jak jsme již řekli, tak substrát určený pro výsev, sadbovací nádobu či misku a rozprašovač s odstátou vodou. Nádoba musí mít na dně otvory, aby mohla odtékat voda. Rostlinky jsou totiž náchylné na přemokření. 

  • Do nádoby nasypte substrát.
  • Semínka vysévejte  na povrch substrátu a jemně je zatlačte. Zasypte substrátem - držte se doporučení na osivu. Zpravidla platí - čím menší semínka, tím méně přikrýt zeminou.
  • Substrát pravidelně vlhčete pomocí rozprašovače, nezalévejte. Proud vody z běžné konvičky by semínka vyplavil. 
  • Misky umístěte na co nejsvětlejší místo, nejlépe za okno.
Pokud výsevu poskytnete dostatek světla, tepla a vlhka, získáte silnou a zdravou sadbu. Některé druhy rostlin se vyplatí ještě před výsadbou jednotlivě přepíchnout do samostatných kelímků či jiných nádob (opět využijte výsevný substrát). 
Pozorovat klíčení semen a zrození rostlin je úžasný pocit a to je odměna za vaši práci!
Nahoru