Superpotraviny jsou v současnosti velkým trendem, ale není to zdaleka výhradně moderní záležitost. Potravinami se super účinky totiž obohacovaly svůj jídelníček už naše babičky. Některé z těchto potravin již sice upadly v zapomnění a přestaly se už dávno pěstovat, jiné však právě v dnešních dnech pozvolna zažívají svůj velký návrat na výsluní a možná ani nevíte, že se o superpotraviny jedná. Tak se na to pojďte společně se mnou podívat pěkně zblízka, ať víte, jakými skvělými potravinami můžete obohatit svůj jídelníček.
Česnek kuchyňský
Česnek již v minulosti nesměl chybět v žádné chalupě, jelikož byl a stále je hojně využíván jako přírodní antibiotikum. Tento životabudič patří k nejlepším a největším přírodním darům. Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky. Navíc skvěle posiluje imunitní systém, a je tak vhodný při léčbě viróz, nachlazení a suchého kašle. Jeho nepříjemný odér můžeme zmírnit tím, že se po jeho konzumaci napijeme mléka.
Petržel kadeřavá
Petrželka je dnes klasickým doplňkem různých pokrmů, když potřebujeme přidat něco zeleného na ozdobu. Kdybychom věděli, co všechno petrželová nať a lístky dokáží, možná bychom jí jedli v mnohem větším množství. Obsahuje totiž unikátní kombinaci léčivých silic, antioxidantů, vitaminu C a kyseliny listové, jenž je velmi důležitá pro vývoj nenarozeného plodu.
Křen selský
Kdo by neznal křen? Obsahuje velké množství vitamínu C, také vitamíny B a důležité minerály pro náš organismus. Štiplavou chuť mu dodávají především sirné silice, díky nimž je tato bylinka ideální v boji proti nežádoucím bakteriím a které při nachlazení a kašli rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest (jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách). Tento účinek pocítíme, už když křen krájíme či strouháme – projevuje se typickým slzením, stejně jako u cibule. Je to tedy velmi účinný lék a naše babičky na jeho účinky nedaly dopustit.
Cibule kuchyňská
Ani cibule nezůstává pozadu. Tato krasavice ve vrstevnaté sukénce se tak často účastní všelijakých osvědčených babiččiných rad a ještě stále nevyšla z módy. Cibule působí preventivně při infekcích dýchacích cest, pomáhá léčit kašel a zahlenění a užívá se při chrapotu, rýmě, angíně, chřipce a bolestech v krku. Navíc podporuje chuť k jídlu, čistí střeva a hojí drobné oděrky a ranky.
A pozor! Má ještě jednu zázračnou vlastnost – podporuje prokrvení mužských pohlavních orgánů a celkově povzbuzuje libido. Pokud tedy chcete zažít noc plnou vášně, nezapomeňte uvařit svému milému uvařit kotel cibulačky :).
Červená řepa
Červená řepa má mnoho zdravých účinků, které nelze nechat bez povšimnutí. Je přirozeným zdrojem minerálů, vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, zejména draslíku, železa, kyseliny listové, vlákniny, vitamínů C a E a dalších. Navíc snižuje krevní tlak, podporuje nervovou činnost i činnost žaludku a střev, čistí organismus, slouží jako prevence proti rakovině, potlačuje alergie a mnoho dalšího. Je také dokázáno, že způsobuje optimističtější náladu a duševní pohodu.
Jablíčka a mrkev
Univerzální dobrota, kterou měly naše babičky vždy po ruce. V jablkách najdeme vitamíny A a C, vlákninu, vápník, hořčík a draslík, v mrkvi zase vitamíny A, B, C, E, G a K či kyselinu listovou, která podporuje krvetvorbu, nakonec také minerály draslík, hořčík, sodík, vápník či železo. Jablíčko podpoří naše trávení. Mrkev nám zase dodá krásnou barvu pleti.
Kysané zelí
Už alchymisté označovali bílé zelí za zázrak přírody a elixír mládí, a to hlavně proto, že obsahuje velký podíl vitaminu E, jenž zpomaluje proces stárnutí. V bílém zelí však najdete i vzácné minerály jako například jod a síru ovlivňující koncentraci a bystrost.
Zelí má od pradávna široké léčebné využití, a to nejen jako součást našeho jídelníčku, ale také i jako prostředek, jenž se často přikládá na bolavá místa. Naše babičky věděly své. Konzumace zelí zvyšuje imunitu, doplňuje tělu vitamíny, minerály a vlákninu a podporuje zdravá střeva a ledviny. Zelí dále vylučuje z těla toxiny, napomáhá hubnutí a je velmi prospěšné při revmatismu a dně.
Lněné semínko
Lněná semínka mají podobnou vlastnost jako dnes velmi propagovaná chia semínka, kdy se po namočení vytváří gel. Lněná semínka jsou navíc plná vlákniny, podporují trávení a působí jako velmi šetrné přírodní projímadlo.
Vlašské ořechy
Vlašské ořechy mají velice vysoký obsah vitamínu E, což je silný antioxidant, který působí proti stárnutí, ale také se podílí na metabolismu tuků, cukrů a bílkovin. Nejen to z nich dělá superpotravinu, obsahují totiž také mastné nenasycené kyseliny omega 3, bílkoviny, vlákninu či pro tělo tak potřebný zinek. Když budete tyto ořechy konzumovat pravidelně, přispějete tím i k normálnímu stavu kardiovaskulární soustavy, mimo jiné totiž snižují hladinu cholesterolu v krvi, čímž snižují riziko infarktu.
Slunečnicová semínka
Slunečnicová semínka zvyšují hladinu hormonu štěstí v krvi a mohou tím směle konkurovat i kakaovým plodům. Zároveň pomáhají krotit migrénové bolesti, posilují organismus proti stresu a působí jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám.