Minulý týden 7.6.2021 v Hluboké nad Vltavou představil Výzkumný ústav rostlinné výroby ve spolupráci s TAČR implementaci výsledků výzkumu v podobě komerčně úspěšných výrobků, které vycházejí z oblasti výzkumu biologicky aktivních látek, získávaných z léčivých a aromatických rostlin. K vidění byly nejen potravinářské zdraví prospěšné výrobky, ale také pomocné prostředky na ochranu rostlin, které jsou environmentálně bezpečné a zdraví neškodné. Cílem bylo ukázat veřejnosti na příkladech schopnost transferu výsledků české vědy do praktických, zdraví a environmentálně prospěšných produktů.
Síla přírody propojená s lidským umem pomáhá, léčí a inspiruje.
Léčivé rostliny mají v naší zemi dlouhou historii a hlubokou tradici. Tato tradice se vrací a nabývá na významu s tím, jak se čím dál větší část naší společnosti snaží žít zdravěji a v souladu s přírodou. Lidé vyhledávají nové trendy ve výživě a vracejí se k českému fenoménu – zahrádkaření. Částečně se tak děje díky celosvětovému trendu zdravého stylu života, do kterého patří i domácí zdravá strava, nejlépe vypěstovaná na vlastní zahrádce. Vliv má i současná koronavirová epidemie, která nás utvrdila v tom, že zdravý životní styl je důležitý pro posílení našeho imunitního systému.
Výzkum, který se zabývá získáváním aplikovatelných poznatků z oblasti biologicky aktivních látek rostlinného původu, je v České republice soustředěn do Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. v Praze Ruzyni. Hlavní tváří tohoto výzkumu je významný český vědec a popularizátor vědy doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., který se více než 25 let zabývá využitím bylin v ochraně rostlin a v potravinářství.