Upravit stránku

Podzim na zahrádce plný barev a vůní

Podzim je pro zahrádkáře jedním z nejkrásnějších období v roce. Jako by nám čas plynul přímo před očima a odrážel se v okolní přírodě. Každý den přibude nějaký ten žlutý či červený list navíc, po ránu stříbrná tráva se během poledne promění v měkkou zelenou peřinku, která vyzývá k pohlazení, motýli využívají poslední příležitosti, aby nasbírali slaďoučký nektar z květů… Okrasná i užitková zahrádka se pomalu, ale jistě, ukládá ke spánku. Avšak ještě, než usne úplně, nesmíme zapomenout na pár nezbytností.

Podzimní výsadba a péče o ovocné stromy

Právě jsme vstoupili do krásného barevného podzimu, ve kterém jsme obklopeni košíky ukrývajícími bohatou ovocnou sklizeň jablíček, hrušek, švestek, ale i dalších slaďoučkých dobrot. Právě ve společnosti ovocných pochoutek vynikne podzimní atmosféra nejvíce. A aby byla rok od roku intenzivnější, pak je třeba dopřát ovocným stromům tu nejlepší péči a zároveň pozvat do své zahrádky i nějaké ty nové.

Do jaké podoby se vybarví letošní babí léto na vaší zahrádce?

Babí léto je tady! Doufejme, že nás letos potěší příjemnými teplotami a občasným vykouknutím sluníčka. Protože v jeho přítomnosti se bude na zahrádce pracovat jedna radost! Ať už to bude péče o samotnou půdu, rozkvetlé trvalky, sklizeň vypěstované zeleniny a ovoce, nebo vysazování nových plodin.

Nastal čas nastěhovat pokojovky zpátky domů. Jak jim přechod co nejvíce usnadnit?

Zelená se váš byt krásnými pokojovkami, které vás v průběhu celého roku rozveselují různě barevnými květy? Některé z nich se rády vyvětrají na čerstvém vzduchu a nechají se jemně pohladit sluníčkem. Nabydou tak novou sílu, která jim pomůže lépe překonat náročnější zimní období. Mezi takové pokojovky vhodné k letnění patří například juky, fíkusy, ibišky, voděnky, sukulenty nebo kaktusy. Koncem léta ale přichází čas nastěhovat je zpátky do bytu. Jak to udělat, aby tento návrat pokojové rostliny přežily v co nejlepší kondici?

Užívejte si letních dnů ve společnosti trvalek, bohaté sklizně i nových druhů zeleniny

Srpen je tady! Také s napětím očekáváte, jaké s sebou přinese dny? Zda bude, jak praví pranostiky, srpnem, který k zimě hledí a rád vodu cedí nebo naopak přivane teplé suché léto s mírným podzimem, tuhou zimou a nejlepším vínem? Ať tak, či tak, užijte si poslední letní dny ve vytříbené společnosti barevných trvalek. Anebo s dobrotami uvařenými z vašich vypěstovaných dýní a cuket. A současně je ideální čas pozvat do své zahrádky nové plodiny, které vám zpříjemní nadcházející podzim. 

Škůdci na letní zahrádce. Jak s nimi zatočit přírodní cestou?

Léto představuje pro každého zahrádkáře doslova žně. Konečně nastalo období, kdy můžete sklízet plody svého úsilí a zúročit péči, kterou jste věnovali své zelenině i ovocným stromům a keřům. Šťavnatá zelenina a slaďoučké ovoce jsou tou nejlepší odměnou. Ale pozor, neusínejte na vavřínech. I v létě, když rostliny plodí, je potřeba pečlivě kontrolovat, zda je nenapadli nejrůznější škůdci. Protože jedině, když zakročíte včas, tak plody zachráníte. 
Nahoru